Pikkujoulut Kansallisteatterissa: palkinnot ja Täällä pohjantähden alla loivat juhlatunnelman

Suomalaisten Kemistien Seuran perinteinen pikkujoulukokous järjestettiin jälleen Suomen Kansallisteatterissa, ja paikalle saapui 110 seuran jäsentä. Tunnelma oli lämmin ja odottava, kun vuoden viimeinen yhteinen tilaisuus käynnistyi.

Kokousosuus pidettiin tiiviinä, ja sääntömääräisten asioiden lisäksi käsiteltiin kaksi merkittävää aihetta: Kemia-lehden yhteistyökumppanin muutos sekä tuleva A.I. Virtanen -palkinnonjakotilaisuus, joka järjestetään 10.12.2025.

Kokouksen päätteeksi jaettiin Gust. Kompan palkinto, joka myönnettiin kahdelle ansioituneelle tutkijalle: FT Heta-Elisa Nieminen ja FT Ilia Sokolovski. Palkinnon perusteista voi lukea tarkemmin tästä linkistä, ja voittajien haastattelut löytyvät Kemia-lehdestä.

Illan huipennuksena jäsenet pääsivät nauttimaan Täällä pohjantähden alla -esityksestä. Väinö Linnan klassikkoteos heräsi lavalla eloon vaikuttavalla tavalla: esitys oli visuaalisesti vaikuttava ja uskollinen teoksen hengelle, tarjoten voimakkaan ja tunteita herättävän päätöksen kemistien yhteiselle juhlalle.

Sari Vihavainen
Kirjoittaja on Suomalaisten Kemistien Seuran toiminnanjohtaja

Kuvat Maarja Kotkas